2025.08.06
Kitekintő - 2025. július
Az egészségügyi dolgozók Európa-szerte egyre határozottabban lépnek fel a méltányos bérekért és jobb munkakörülményekért – az ír megállapodástól a francia sztrájkokig. A legfrissebb Európai Közszolgálati Szakszervezeti Szövetség (EPSU) kitekintőnk bemutatja, hogyan formálják a szakszervezetek a jövő egészségügyi rendszerét a tárgyalóasztaloknál és az utcákon.
Írországban az egészségügyi dolgozók szakszervezetei megállapodást kötöttek az Egészségügyi Szolgálattal (HSE) és az Egészségügyi Minisztériummal a kibővített egészségügyi szolgáltatások bevezetéséről. A megállapodás keretet biztosít a hosszabbított nyitvatartási idő bevezetéséhez, miközben garantálja a biztonságos létszámot, a tisztességes díjazást és a meglévő munkavállalói jogok tiszteletben tartását. Az ország legnagyobb szakszervezete (Services, Industrial, Professional and Technical Union azaz SIPTU) kiegyensúlyozottnak és fenntarthatónak nevezte az egyezséget, amely részletes végrehajtási terveket is tartalmaz helyi szinten. A megállapodás hónapokig tartó tárgyalások eredménye, és célja, hogy javítsa az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést anélkül, hogy a dolgozók jóléte vagy a szolgáltatások minősége sérülne. A végrehajtás még az év folyamán megkezdődik, és folyamatos párbeszéd biztosítja majd a hatások nyomon követését.
Olaszországban a magánegészségügyi és idősotthoni dolgozókat képviselő szakszervezetek fokozzák tiltakozásaikat a régóta lejárt kollektív szerződések megújítása érdekében. A magánkórházakban dolgozók szerződése 8, míg az idősotthonokban dolgozóké már 13 éve lejárt. A szakszervezetek felszólítják a kormányt és a régiókat, hogy sürgősen lépjenek fel a tárgyalások újraindítása érdekében. A demonstrációk során követelték, hogy a közpénzekből finanszírozott magánegészségügyi intézmények csak akkor kapjanak támogatást, ha garantálják a béremeléseket és a szerződések megújítását. Bár az Associazione Religiosa Instituti Socio-Sanitari (ARIS - a vallási hátterű szociális és egészségügyi intézményeket tömörítő munkáltatói szövetség) már összehívott egy egyeztetést az idősotthonokat és ápolási intézményeket tömörítő szektorban, az olasz magánkórházakat képviselő szervezettel (AIOP) folytatott tárgyalások továbbra is elakadtak. A szakszervezetek figyelmeztetnek: ha nem indulnak meg a nemzeti szintű tárgyalások, a tiltakozások fokozódni fognak.
A Nemzeti Egészségügyi Szolgálat dolgozói Angliában tömeges sztrájkra készülnek, miután elutasították a kormány bérajánlatát. A rezidens orvosokat képviselő BMA szakszervezet tagjai nagy arányban szavaztak az akció mellett, mivel a javasolt béremelés nem kompenzálja az évek óta tartó reálbércsökkenést. Az Általános, Önkormányzati (GMB) és Unite (legnagyobb közszolgálati szakszervezet angliában) szakszervezetek szintén elutasították az ajánlatot, és sürgetik az egészségügyi minisztert, hogy kezdjen új tárgyalásokat. A Royal College of Nursing (RCN) is aggodalmát fejezte ki a nővérek túlterheltsége és az egészségügyi rendszer fenntarthatósága miatt. Az Unison szavazása még folyamatban van, de előzetes jelek szerint tagjai is elégedetlenek. A szakszervezetek hangsúlyozzák, hogy a vita nem csupán a bérekről szól, hanem az állami egészségügy jövőjéről és a krónikus munkaerőhiány kezeléséről is. A dolgozók elvárják, hogy a kormány méltányos ajánlattal térjen vissza a tárgyalóasztalhoz, amely elismeri az egészségügyi dolgozók kulcsszerepét.
Franciaországban a Capbretonban működő Centre Européen de Rééducation du Sportif (CERS) dolgozói több mint két hete sztrájkolnak, jobb munkakörülményeket és méltányos bánásmódot követelve. A rehabilitációs központ, amely élsportolók gyógyítására specializálódott, egyre feszültebb légkörben működik, mivel a dolgozók szerint a vezetés nem hajlandó érdemi párbeszédre. A Francia Demokratikus Munkaügyi Szövetség (CFDT) szakszervezet által támogatott sztrájk rávilágít a rehabilitációs szektorban uralkodó problémákra, különösen a bérezés és juttatások terén. A dolgozók kiemelik, hogy nem részesülnek olyan bónuszokban, mint más hasonló intézmények munkatársai. Az Általános Munkásszövetség (CGT) szakszervezet országos megmozdulást hirdetett október 9-re, tiltakozva a kormány 5 milliárd eurós megszorító csomagja ellen, amely az egészségügyi és szociális szolgáltatásokat érinti. A szakszervezetek szerint ezek az intézkedések tovább súlyosbítják a munkaerőhiányt, veszélyeztetik a dolgozók testi-lelki egészségét, és rombolják a szolgáltatások minőségét.
A német minimálbér 2026 januárjától 13,90 euróra, majd 2027 januárjától 14,60 euróra emelkedik óránként a Minimálbér Bizottság javaslata alapján, amelyben szakszervezeti, munkaadói és tudományos képviselők is részt vesznek. Bár a szövetségi munkaügyi miniszter üdvözölte a döntést, a szakszervezetek szerint az emelés nem éri el a szükséges 15 eurós szintet, amely a vásárlóerő megőrzéséhez elengedhetetlen lenne. A munkáltatók aggodalmukat fejezték ki a kis- és középvállalkozásokra nehezedő költségnyomás miatt. A kétlépcsős emelés célja, hogy fokozatosan növelje a dolgozók jövedelmét, miközben lehetőséget ad a vállalkozásoknak az alkalmazkodásra. A teljes munkaidőben dolgozó minimálbéres munkavállalók így közel 2 500 eurós havi keresetre számíthatnak, amivel Németország az EU egyik legmagasabb minimálbér-szintjét éri el. A döntés különösen fontos az egészségügyi és szociális ágazatban dolgozók számára, ahol a bérnyomás és a munkaerőhiány egyre súlyosabb problémát jelent.
Forrás: EPSU Kollektív alku hírlevél, 2025.július (No.14.)