Barion Pixel

Szakmai Egyeztetés a Belügyminisztériumban

2024.11.09

A hét közepén újabb szakmai egyeztetésre került sor a BM vezető szakmai munkatársaival. A kiinduló pontot az adta, hogy a tárca módosítani szeretne néhány, a munkaidőszervezéssel kapcsolatos jogszabályt az egységesebb gyakorlat érdekében.

Az eddig megismert javaslatok többsége inkább hátrányos lenne a dolgozókra, amit visszautasítunk.


Még mindig van mit tenni, sőt!

 

Ennek kapcsán kifejtettük azt a véleményünket, hogy a változtatások eredményezzenek egyszerűbb, könnyebben megérthető szabályokat, de nem vonhatnak el juttatásokat, sőt rendszeres bértárgyalásokra és béremelésekre továbbra is szükség van.

A minimálbérek, a szakmai bérminimumok emelése és a miniszterelnök szerint rövid időn belül elérendő 1 millió Ft-os kereset az egészségügyben is ütemes béremelést igényelne 2025-ben és az azt követő években is.

Az új bérezési rendszer, ami jelen formájában semmiféle előmenetelt nem mutat, igényli a bérhatárok emelését, garanciákat arra, hogy bérek is emelkedjenek és rendszeres béregyeztetéseket is.


Javaslatokat vártak tőlünk arra, hogyan lehetne az egészségügyi szakmák vonzerejét növelni

 

Úgy gondoljuk, hogy mind a szakdolgozói, mind pedig a gazdasági területeken további rendszeres béremelésekre van szükség, és az orvosi munkakörökben sem elég ösztönzők a bérarányok.

Minden nemzetközi összehasonlítás azt mutatja, hogy az egészségügyi ágazatban a legmegterhelőbbek a munkafeltételek, amelyek egy része (pl. a pszichés terhelés, az autonómia hiánya, a több műszakos munkarend) nem is megváltoztatható, ezért ezeket jelentősebb béremelésekkel lehet ellensúlyozni. Mivel jelentős a munkaerőhiány, az emberek csak akkor választanak nehezebb feltételek közt végezendő munkát, ha az megéri nekik.

Hazánkban a pályaválasztás jellemzően túlságosan korai életkorban történik, amikor a fiatal még nem tudja felmérni mire is vállalkozik, ezért a pályaválasztási döntéseket később kellene meghozni, és nagyobb ösztönzést adni a már felnőtt embereknek arra, hogy elhelyezkedjenek az egészségügyi szakmákba, ingyenes és támogatott programokkal, a jó gyakorlatok pozitív bemutatásával. A pályaelhagyók vagy az állami egészségügyet elhagyók visszacsábítása is fontos feladat az egészségügyben dolgozók terheinek csökkentésének érdekében.

Nagyon fontos a munkafeltételek javítása, mert ezek hiánya igen megnehezíti a dolgozók munkáját nap, mint nap és semmissé teheti munkájuk eredményét, hiszen hiába ápol felelősségteljesen a nővér, ha a beteg  állapotát súlyosbítja, a felépülés idejét elnyújtja vagy végül belehal egy kórházi fertőzésbe.

Lenne további terepe a családbarát intézkedéseknek is.

Az egyeztetés azzal zárult, hogy konkrét javaslatot teszünk a jobb munkaidőszervezésre, az egészségügyi szakmák terén teendő további intézkedésekre, kiemelten a béremelésekre, a munka-és képzési feltételek javítására és a bérmegállapításokra, annak érdekében, hogy érdemes legyen az egészségügyben dolgozni, és ne tervezzen minden 3. munkavállaló pályaelhagyást, mint ahogy azt most tervezi.

« Ugrás az összes hírhez

Legfrissebb híreink

11.09 Szakmai Egyeztetés a Belügyminisztériumban A hét közepén újabb szakmai egyeztetésre került sor a BM vezető szakmai munkatársaival. A kiinduló pontot az adta, hogy a tárca módosítani szeretne néhány, a munkaidőszervezéssel kapcsolatos jogszabályt az egységesebb gyakorlat érdekében. Az eddig megismert javaslatok többsége inkább hátrányos lenne a dolgozókra, amit visszautasítunk. Elolvasom
10.01 2024.09. - Dr. Takács Péter válasza megkeresésünkre A FESZ 12 pontban hatékony, kölcsönös együttműködésen alapuló egyeztetést kezdeményezett, melyre megérkezett az államtitkárság válasza. Elolvasom

Címkefelhő

Államtitkár Bérezés Dokumentum Egyeztetés Együttműködés Felmérés Javaslat Jogszabály Kedvezmény Közlemény Levelezés Megjelenések Munkajog Nyomtatvány Pályázat Sztrájk Tagdíj Tagfelvétel Ünnep Válasz
Made by FortuNet