Barion Pixel

Tévhitek és tények az elektromos cigarettákról

2025.05.31

Címkék: Közlemény

Valóban egészségesebb alternatívát jelentenek a hagyományos cigarettákhoz képest?

A munkahelyi stressz sok egészségügyi dolgozót terel a dohányzás felé, mint a feszültség oldásának eszközéhez. A nikotin jellemzője, hogy bevitele során jutalomérzetet kiváltó hormonok szabadulnak fel az agyban. Jólesik időről időre néhány percet kiszakadni a taposómalomból, ellazulni, töltődni, megengedni néhány perc cigarettaszünetet. A közös dohányzások során épülnek, erősödnek a társaskapcsolatok, amelyeknek szintén fontos szerep jut a stresszoldásban.

Az utóbbi években a hagyományos cigaretták mellett egyre népszerűbbé vált a különböző "elektronikus nikotinleadó rendszerek" (Electronic Nicotine Delivery Systems, angol rövidítésben ENDS-ek), vagy e-cigaretták, vape-k használata. A vape népszerűsége különösen a fiatalabb korosztályban nőtt meg, és a dohányipar megtévesztő marketingje miatt kialakult egy kép, amely az elektronikus cigaretták használatát a hagyományos cigarettákhoz hasonlítva egészségesebbnek, alacsonyabb kockázatúnak láttatja. Akik használják, hajlamosak hinni abban, hogy a vape kevésbé káros saját maguk és környezetük számára, mint a hagyományos dohányzás. Nézzük meg, mi ehhez képest a valóság!

Az elektromos cigaretták nem kevésbé károsak az egészségre, mint a hagyományos dohánytermékek

Bár az ENDS-ek hosszú távú egészségkárosítói hatásai még nem ismertek, nem léteznek olyan kutatási eredmények, amelyek bizonyítanák, hogy egészségesebb alternatívát jelentenek a hagyományos dohánytermékekkel szemben. Tény viszont, hogy az egészségre káros vegyületeket juttatnak a szervezetbe.

Egy 2024-es tanulmány, amelyet a Manchester Metropolitan Egyetem kutatói végeztek, kimutatta, hogy a vape használata a fiatalok tüdőkapacitását és fizikai teljesítményét hasonlóan rontja, mint a hagyományos dohányzás. A vizsgálatban résztvevő – elektromos és a hagyományos cigarettát használó – fiatal felnőttek egyaránt rosszabb oxigénfelvételt és csökkent fizikai állóképességet mutattak a nemdohányzókhoz képest. Emellett mindkét csoportnál romlott az érrendszeri funkció és nőtt az izomfáradtság.

A dohányzás a fiatalok körében különösen veszélyes, mivel a nikotin az agy fejlődő részeit károsítja, növelve a függőség kialakulásának esélyét, és negatívan befolyásolja a tanulási képességeket, a koncentrációt és a viselkedést. A nikotin hatása az érzelmek és a jutalmazás szabályozásában különösen érzékenyen érinti a tinédzsereket, növeli náluk további függőségek kialakulásának kockázatát.

FONTOS! A WHO szerint a vape és a cigaretta gyakori kettős használata legalább olyan veszélyes, ha nem veszélyesebb, mint a hagyományos cigaretta vagy az e- cigaretta önálló használata!

1 Fennáll a másodlagos dohányzás kockázata

Az elektromos cigaretták használata során az egy légtérben levők ugyanúgy elszenvedik a másodlagos dohányzás okozta nikotinterhelést, mint a hagyományos dohányzás esetén. A kilélegzett párában levő részecskék ártalmasak azok egészségére, akik belélegzik azokat.

2 A toxicitáson túli veszélyek

A toxicitás nem az egyetlen tényező, amelyet figyelembe kell venni az ENDS-kibocsátásnak való kitettségből eredő, egyénre vagy a lakosságra gyakorolt kockázat értékelésekor. Az ENDS-ek használatával kapcsolatos kockázati szint számos tényezőtől függ, amelyek egy része a használt termékekhez, más része az egyes felhasználókhoz kapcsolódik. A tényezők között szerepel a termék típusa és jellemzői, használatának és gyártásának módja, a termék felhasználóinak szokásai, és az, hogy a termék jellemzőit az értékesítés után módosították-e. Ezek a tényezők magukban foglalhatják a termékkel való visszaélés vagy manipulálás lehetőségét, a termék használatát olyan gyermekek és serdülők által, akik egyébként nem használnának cigarettát.

Az elektronikus adagoló rendszerek számos fizikai sérüléssel is összefüggésbe hozhatók, ideértve a robbanások vagy meghibásodások okozta égési sérüléseket, ha a termékek nem felelnek meg a várt szabványoknak, vagy meghamisítják őket. A gyermekek véletlen expozíciója az e-folyadékoknak komoly kockázatot jelent, mivel a készülékek szivároghatnak, vagy a gyermekek lenyelhetik a mérgező e-folyadékot.

3 Nem segítik a leszokást

Nincs tudományos bizonyíték arra, hogy az elektromos cigaretták segítenék a leszokást. A bevitt nikotinmennyiség folyamatos csökkentése enyhítheti a megvonási tüneteket. Ugyanakkor ha fennmarad a nikotinbevitel a dohányzás imitálása mellett, akkor az hátráltathatja a végleges leszokást.

 

A tények azt mutatják, hogy a vape nem jelent biztonságosabb alternatívát a hagyományos dohányzáshoz képest, és különösen nagy kockázatot jelent a gyermekek, serdülők és fiatal felnőttek számára. Használóinak érdemes megfontolniuk a leszokást, ügyelniük arra, hogy a környezetükben levő gyermekek és serdülők ne legyenek kitéve a vape veszélyeinek.

További információért és segítségért érdemes szakemberhez, szakmai szervezetekhez fordulniuk, pl. az Országos Pulmonológiai Intézet Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjához.

« Ugrás az összes hírhez

Legfrissebb híreink

06.13 Védőnők Napja 2025 – 110 év a magyar családok szolgálatában Június 13-án ünnepeljük a Védőnők Napját, amely idén a Magyar Védőnői Szolgálat 110. évfordulóját és hungarikumként való elismerésének tizedik évfordulóját is jelenti. A védőnők nélkülözhetetlen támaszt nyújtanak a gyermekvállalás és családtámogatás területén, mégis számos nehézséggel küzdenek a mindennapi munkájuk során. Elolvasom
05.31 Tévhitek és tények az elektromos cigarettákról Május 31-én ünnepeljük a Dohányzásmentes Világnapot, amely kiváló alkalom arra, hogy felhívjuk a figyelmet az e-cigaretták használatával kapcsolatban elterjedt tévhitekre Elolvasom

Címkefelhő

Államtitkár Bérezés Dokumentum Egyeztetés Együttműködés Felmérés Javaslat Jogszabály Kedvezmény Közlemény Levelezés Megjelenések Munkajog Nyomtatvány Pályázat Sztrájk Tagdíj Tagfelvétel Ünnep Válasz
Made by FortuNet